Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Choroby układu pokarmowego dla wielu osób pozostają wstydliwą przypadłością, stąd nieczęsto są tematem rozmów. Tymczasem dolegliwości żołądka, jelit, przełyku, wątroby, trzustki oraz woreczka żółciowego mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia i obniżać komfort życia pacjenta. Dowiedz się, czym zajmuje się gastrolog w klinice medycznej DCG Wrocław i jakie badania zleca oraz poznaj niepokojące objawy, z którymi warto zgłosić się do lekarza.
Czym zajmuje się gastroenterolog?
- Poznaj dziedzinę medycyny, w której specjalizuje się gastroenterolog
- Odkryj symptomy, które powinny skłonić Cię do umówienia wizyty u lekarza
- Dowiedz się, jakie badania zleca gastrolog
Czym zajmuje się specjalista gastroenterologii?
Gastroenterolog, inaczej gastrolog, to lekarz specjalizujący się w dziedzinie medycyny skupionej na chorobach układu pokarmowego takich jak przełyk, jelita i żołądek, gruczołów trawiennych (czyli trzustki i wątroby) oraz dróg żółciowych. W klinice medycznej DCG Wrocław opieka gastroenterologa obejmuje diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych takich jak:
- choroba wrzodowa,
- refluks, zapalenie przełyku, uchyłki przełyku, grzybica i rak przełyku oraz przełyk Barretta,
- choroba żołądka i dwunastnicy, uchyłki dwunastnicy,
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori, zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka)
- niestrawność,
- autoimmunologiczne metaplastyczne zapalenie błony śluzowej żołądka wywołane przez H. pylori,
- zespół krótkiego jelita (SBS), choroby jelita grubego, zespół jelita drażliwego, polipy jelita grubego, uchyłki jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zaparcia czynnościowe, zakażenie bakterią Clostridium difficile,
- enteropatia z utratą białka, zespół rozrostu bakteryjnego
- choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, kamica przewodowa, kamica żółciowa,
- ostre i autoimmunologiczne zapalenie wątroby, zespół Gilberta, ostra niewydolność wątroby, polekowe uszkodzenia wątroby, torbiele wątroby, marskość wątroby
- choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego
- ostra biegunka infekcyjna.
Podczas wizyty u gastroenterologa w klinice medycznej DCG Wrocław lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad na temat stosowanej diety, zmian w obrębie masy ciała, wyglądu stolca, częstości wypróżniania, chorób przewlekłych, dolegliwości bólowych czy przyjmowanych leków. Gastrolog może skierować pacjenta na badania, a także do lekarza innej specjalizacji – np. do onkologa czy do szpitala w celu przeprowadzenia zabiegu lub dalszej diagnostyki.
Z jakimi dolegliwościami należy zgłosić się do gastrologa?
Jakie dolegliwości powinny skłonić Cię, by odwiedzić gastrologa? Wśród niepokojących objawów, których nie należy lekceważyć, warto wspomnieć o:
- bólach żołądka,
- bólach wątroby,
- wzdęciach,
- pieczeniu w przełyku,
- mdłościach,
- zaparciach lub biegunkach,
- odbijaniu,
- utracie apetytu,
- problemach z przełykaniem,
- uczuciu pełności
- nagłym spadku wagi,
- krwi lub śluzie w stolcu.
Jakie badania może zlecić specjalista?
Pierwsza wizyta u gastroenterologa rozpocznie się przeprowadzeniem przez lekarza szczegółowego wywiadu z pacjentem. W trakcie rozmowy gastrolog z pewnością dopyta szczegółowo nie tylko o odczuwane dolegliwości, ale i częstotliwość wypróżnień i wygląd stolca, codzienne nawyki żywieniowe, przyjmowane leki. Najprostszym badaniem, jakie na początku przeprowadza lekarz, jest badanie palpacje powłok brzusznych, by ustalić miejsce, w którym pacjent odczuwa największe dolegliwości. To oznacza, że lekarz będzie naciskał wybrane punkty, a pacjent w tym czasie ma wskazać, czy dane miejsce staje się w ten sposób bolesne.
Oczywiście sam wywiad i badanie powłok brzusznych nie jest wystarczające, by trafnie postawić diagnozę. Dlatego gastroenterolog kieruje pacjenta na wykonanie badań, które również można przeprowadzić wygodnie w klinice medycznej DCG Wrocław. Wśród najczęściej przeprowadzanych badań w diagnostyce gastrologicznej warto wspomnieć o:
- badaniach krwi, czyli między innymi morfologii, próbach wątrobowych, badaniach na poziom enzymów trzustkowych takich jak amylaza czy lipaza,
- RTG jamy brzusznej z kontrastem,
- USG jamy brzusznej,
- gastroskopii,
- kolonoskopii,
- tomografii komputerowej,
- rezonansie magnetycznym.
Dzięki temu można przeprowadzić wszystkie niezbędne badania komfortowo w jednym miejscu, do którego wygodnie dotrzesz z każdego punktu w mieście.