Zbyt suche powietrze, nieodpowiednia wilgotność gleby czy zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Wszystko to może spowodować, że liście rośliny żółkną, a nasza paprotka domowa zaczyna usychać. Jak uratować uschniętą paprotkę i czy w ogóle można to jeszcze zrobić? Przeczytaj nasze wskazówki, zanim przekreślisz szansę swojej ulubionej rośliny.
Sposoby pielęgnacji paprotki
Wśród domowych roślin paprotka zajmuje szczególne miejsce. Paproć nefrolepis, powszechniej znana jako paproć domowa, już od pokoleń stanowi prawdziwą ozdobę naszych domów. Co więcej, paprotki oczyszczają powietrze, dlatego też warto zastanowić się nad ich zakupem. Aby jednak roślina mogła pełnić swoją funkcję, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jak wygląda pielęgnacja paprotki domowej?
Jak wybrać miejsce dla paproci doniczkowej?
Paproć domowa wymaga odpowiedniego miejsca, by mogła prawidłowo się rozwijać. Jeśli paprotka gubi liście, które stają się brązowe i usychają, być może to efekt złego wyboru miejsca lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Liście paproci będą zielone i efektowne, jeśli postawimy ją w pokoju z oknami wychodzącymi na wschód lub północ. W przeciwnym wypadku lepiej znaleźć dla niej miejsce oddalone od okna. To z kolei powinno być zasłonięte firanką. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu, nasza roślina otrzyma rozproszone światło słoneczne, które liście paproci bardzo lubią. Przypomina to nieco warunki panujące w lesie. Paprotkę należy również ustawić tak, by stale jej nie potrącać, co może przyczynić się do brązowienia końcówek liści paproci.
Jakie wymogi ma uprawa paproci?
Decydując się na paprotkę, warto wiedzieć również, że roślina potrzebuje odpowiedniej wilgotności powietrza. Zaszkodzimy jej więc zarówno wysoką wilgotnością powietrza, jak i jego przesuszeniem. Wilgotność powietrza na ogół stanowi problem w okresie jesiennym, gdy rozpoczyna działanie system grzewczy. Dlatego też podlewanie paprotki jesienią należy połączyć z dbałością o zapewnienie odpowiedniej temperatury. Powietrze należy zraszać, by nie dopuścić do brązowienia liści paproci.
W tym okresie należy również regularnie podlewać paprotkę i co jakiś czas zraszać roślinę wodą. Nieco inny przypadek stanowią rośliny zamknięte w specjalnych pojemnikach. Są to tzw. ogrody zamknięte. Rośliny wewnątrz ogrodu mają zamknięty obieg wody. Regularne podlewanie lasu w szkle nie jest więc koniecznością. Las w szkle należy podlewać bardzo oszczędnie, najlepiej wodą destylowaną lub deszczówką.
Dlaczego liście paprotki usychają?
Do usychania liści paprotki często przyczynia się nieodpowiednie miejsce, które dla niej wybraliśmy. O ile pielęgnacja lasu w szkle nie wymaga dużo zaangażowania, o tyle po posadzeniu roślinę należy traktować odpowiednio, by zachwycała ona swoim wyglądem. Nieodpowiednia pielęgnacja objawia się zarówno w przelaniu roślin, jak też w ich wysuszeniu. Liście usychają z powodu dużej ilości wody lub – wprost przeciwnie – z powodu jej braku. Na ich stan ma wpływ również powietrze. Suche powietrze należy więc nawilżać, zwłaszcza w okresie, gdy działa ogrzewanie. Paprotka zwyczajna nie lubi także dużego nasłonecznienia. Jeśli postawimy ją w pełnym słońcu, liście paprotki zaczną usychać w szybkim tempie.
Dlaczego paprotka gubi liście?
Dla paprotki najtrudniejszym czasem jest okres jesienny. Jeśli zauważamy, że w tym czasie liście rośliny zaczynają żółknąć i odpadać, koniecznie należy nieco bardziej przyłożyć się do racjonalnego podlewania. Korzenie roślin w tym okresie potrzebują nieco więcej wody. Przyda się również odpowiednie nawożenie. Jego brak może bowiem skutkować opadaniem liści. Paprotka zwyczajna może również gubić liście z powodu zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu. Musimy więc zapewnić jej nie tylko wysoką wilgotność powietrza, ale również odpowiednio niską temperaturę. W okresie jesienno-zimowym konieczne będzie np. odstawienie jej od kaloryfera, będącego źródłem ciepła.
Jak uratować przelaną paprotkę?
Objawem dużej wilgotności powietrza i gleby będzie pleśń w doniczce oraz brązowe liście, naznaczone chorobami. Czy można odratować przelaną paprotkę? Na szczęście tak, chociaż wymaga to nieco zaangażowania. Podlewanie paproci doniczkowych należy również ograniczyć do absolutnego minimum. Aby paproć domowa została uratowana, konieczne będzie rozluźnienie ziemi w doniczce. Można to zrobić np. patyczkiem. Dzięki temu ziemia szybciej wyschnie, choć nie powinna być ona zupełnie przesuszona. Co ważne, jeśli liście paproci mają wyraźne ślady choroby grzybiczej, konieczne będzie zastosowanie środka grzybobójczego. Nie należy łączyć go jednak z żadnymi nawozami. Aby odratować przelaną paprotkę, można na pewien czas przestawić ją również w nasłonecznione miejsce, choć nie warto rezygnować z dużej wilgotności powietrza.
Jak uratować przesuszoną paprotkę?
Podlewanie paprotki jesienią musi być zdecydowanie bardziej intensywne, choć trzeba również uważać, by nie przesadzić z ilością wody. Przesuszoną paprotkę można przesadzić do większej doniczki. Jeśli jednak liście zaczynają żółknąć, co jest objawem przesuszenia, należy zastanowić się, czy paprotka nie stoi zbyt blisko kaloryfera. Skontrolować warto także wilgotność powietrza oraz temperaturę w pomieszczeniach. Woda do podlewania paproci powinna być w temperaturze pokojowej. W tym przypadku do podlewania paproci warto zrezygnować z nawozów, które mogą zaszkodzić przesuszonej roślinie. Paprotki jesienią i zimą wymagają więcej podlewania, choć trzeba działać ostrożnie, by zapobiegać przelaniu roślin.
Czy da się uratować paprotkę?
Aby uratować roślinę, należy przede wszystkim ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. I tak przelaną paprotkę należy podlewać w bardziej racjonalny sposób, suche powietrze warto odpowiednio nawilżyć, a do pielęgnacji paprotki włączyć odpowiednie środki chemiczne, dzięki którym liście paprotki odzyskają piękny wygląd.
Co zrobić jak paprotka usycha?
Paprotka ma jedne z największych wymagań wśród roślin doniczkowych. Suche liście paproci są bardzo często wynikiem źle dobranego miejsca. Przenieś więc paprotkę na lekko zacienione stanowisko, by powróciła ona do dawnej formy.
Dlaczego paprotka nie chce rosnąć?
Jeśli paprotka gubi liście i nie chce rosnąć, należy rozważyć kilka przyczyn. Należy do nich przede wszystkim temperatura w pomieszczeniu. Roślina ma też spore wymagania, jeśli chodzi o podlewanie. W przypadku paproci doniczkowej, ziemia nie powinna być nieustannie wilgotna o czym warto pamiętać, podlewając roślinę.
Dziękuje bardzo za artykuł. Sporo wyjaśnił. Dobra robota.