Spuszczenie wody z bojlera staje się konieczne, gdy mamy pewność, że urządzenie nie będzie używane w okresie zimowym. Jeśli pomieszczenie, w którym się on znajduje, nie będzie również ogrzewane w tym czasie, zamarznięta woda może nawet zniszczyć cały zbiornik. Na szczęście spuszczanie wody z bojlera można wykonać samodzielnie, bez pomocy odpowiedniego fachowca. Jak spuścić wodę z bojlera? Przeczytaj nasz poradnik, by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Jak zbudowany jest bojler?
Odprowadzanie ciepłej wody z bojlera jest z pozoru prostym zadaniem. Niemniej jednak w trakcie jego wykonywania mogą pojawić się różnego rodzaju problemy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W bardzo dużej mierze zależy to od producenta zbiornika i ułatwień, jakie zastosował on w swoim produkcie. Dlatego też zanim skupimy się na spuszczaniu ciepłej wody, warto najpierw zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, która jest dołączana do każdego urządzenia. Każdy podgrzewacz ciepłej wody zawiera zawór, dzięki któremu woda wypływa ze zbiornika. Po odkręceniu zaworu woda zaczyna się z nieco wylewać. Producenci najczęściej umieszczają go z boku lub na dole zbiornika, co znacznie ułatwia opróżnianie zalegającej wody. Czytając instrukcję zlokalizuj również dwie rurki i dowiedz się, która przewodzi ciepłą, a przez którą płynie zimna woda. Będzie to niezwykle istotne w dalszych działaniach.
Spuszczanie wody z bojlera – jak się do tego przygotować?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj bojlera posiadasz i jaka jest jego pojemność, na ogół nie powinieneś mieć żadnych problemów ze spuszczeniem wody. Z pewnością łatwiej wykonasz to zadanie, gdy jesteś posiadaczem bojlera elektrycznego, który jest łatwiejszy w obsłudze, niż gazowy. Niemniej jednak w obu przypadkach nie musisz kontaktować się z hydraulikiem. Aby opróżnić wodę, konieczne jest odkręcenie zaworu bezpieczeństwa. Jeśli przeczytałeś już instrukcję, zapewne wiesz, gdzie się on znajduje.
Zlokalizuj go więc na zbiorniku i zacznij odkręcać. Rób to jednak powoli, by opróżnić podgrzewacz wody stopniowo. Jeśli odkręcisz zawór wody zbyt szybko, wypłynie ona błyskawicznie, zalewając pomieszczenie. Dlatego też ważne jest, by operację spuszczania wody przeprowadzić powoli. W ten sposób możesz bez problemu spuścić wodę. Jeśli pomimo odkręcenia, woda dalej nie leci, konieczne będzie zdemontowanie wężyka wody. Spuszczanie wody znajdującej się w bojlerze może potrwać nawet kilkadziesiąt minut.
Jak spuścić zalegającą wodę z bojlera?
Jak już wiadomo, gdy chcesz całkowicie spuścić wodę, należy to robić stopniowo. Zbiornik podgrzewacza zawiera bowiem wiele litrów wody, która może zalać łazienkę, jeśli zdarzy ci się otworzyć zawór zbyt szybko. Spuszczanie wody wykonywane w wolnym tempie uchroni cię natomiast przed takim zagrożeniem. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku gorącej wody. Jeśli zawór ciepłej wody zostanie odkręcony szybko, gorąca woda pod dużym ciśnieniem tryśnie na całe pomieszczenie.
Warto również poprosić kogoś o pomoc, gdy w grę wchodzi wymiana bojlera, konieczność naprawy podgrzewacza wody, czy też spuszczanie wody wykonywane samodzielnie. Dzięki temu praca będzie posuwała się do przodu znacznie szybciej. Należy przy tym również wyposażyć się w dużą liczbę pojemników, zwłaszcza gdy posiadasz bojler nieco większych rozmiarów. Zbiornik podgrzewacza będzie opróżniany z wody, która musi być następnie złapana do pojemnika i wylana w bezpieczne miejsce. Jeśli będzie Was dwóch wystarczy tylko dwa pojemniki, jeśli chcecie spuścić wodę szybko i bezpiecznie.
W jaki sposób ponownie napełnić bojler wodą?
Aby w zimowym sezonie spuścić wodę, należy odkręcić zawór główny, a po odpłynięciu wody użytkowej zamknąć zawór. Jak natomiast wygląda napełnianie urządzenia wodą? Przede wszystkim warto pamiętać, aby spuścić wodę całkowicie, by nie namnażały się w niej bakterie. Pomimo tego zbiornik bojlera przed powtórnym napełnieniem trzeba przepłukać przy pomocy ciepłej wody użytkowej. Konieczne jest również przepłukanie nowego urządzenia wodą. Jeśli chcemy przeprowadzić kolejne napełnienie wodą bojlera, należy przede wszystkim sięgnąć po instrukcję obsługi, poznając w ten sposób budowę bojlera. Aby napełnić zbiornik bojlera wodą, należy bowiem podłączyć całą instalację. Napełnianie wodą bojlera powinno przebiegać pod dużym ciśnieniem, by nie doszło do jego zapowietrzenia.
Na co uważać podczas odprowadzania wody?
Pracując z urządzeniem podgrzewacza wody należy zawsze zachować szczególną ostrożność, obojętnie czy chcemy spuścić całkowicie wodę, czy też ponownie go napełnić. Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem bojlera elektrycznego Ariston, czy też jakiegokolwiek innego modelu, w każdym przypadku należy zadbać o jego odłączenie od źródła zasilania. Aby usunąć ze zbiornika nagromadzoną wodę, należy również odłączyć główny zawór. W innym przypadku może dojść do awarii urządzenia. Konieczne będzie także uzbrojenie się w cierpliwość. Zbyt szybkie działanie spowoduje bowiem, że strumień wody zaleje łazienkę. Należy więc działać powoli i ostrożnie, by prawidłowo spuścić wodę, a następnie napełnić nią zbiornik, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jak najlepiej spuścić wodę z bojlera?
Aby spuścić wodę z podgrzewacza wody, należy odkręcić zawór bezpieczeństwa lub też śrubkę, która pełni rolę zaworu. Woda zacznie wypływać ze zbiornika. Uważaj jednak, bowiem spuszczenie wody należy przeprowadzić powoli. Jeśli odkręcisz od razu zawór lub śrubę, woda wypłynie błyskawicznie.
Jak spuścić wodę z bojlera 50 l?
Aby opróżnić bojler elektryczny, należy odkręcić zawór lub też śrubę, w zależności od tego, w co wyposażony został zbiornik. Zawór lub śruba pozwalają szybko spuścić wodę, która zalega w zbiorniku.
Jak wypłukać bojler?
Jeśli wody wewnątrz bojlera nie było długo, warto wypłukać go przed napełnieniem. Aby to zrobić, zbiornik należy wymontować, zapełnić wodą i wymieszać. Czynność warto powtórzyć kilkukrotnie. Napełnienie wodą bojlera można również poprzedzić użyciem środka bakteriobójczego, dostępnego powszechnie np. w aptekach.
Bardzo fajny artykuł 🙂