Początki są najtrudniejsze. Reguła ta dotyczy chyba wszystkich dziedzin ludzkiej aktywności, w tym działalności biznesowej. Bardzo dobrym pomysłem na takową jest otworzenie własnej myjni samochodowej. Sprawdźmy, jakie powinny być pierwsze kroki na drodze ku zarobkom, które przyniesie takie przedsięwzięcie.
Obecnie coraz trudniej wyobrazić sobie życie bez własnego środka transportu. Nic więc zaskakującego, że wraz z liczbą samochodów poruszających się po polskich drogach, rośnie też popularność usług związanych z pomocą w ich użytkowaniu. Zalicza się do nich mycie aut. Stąd otwarcie swojej myjni samochodowej może okazać się świetnym pomysłem na naprawdę intratny biznes. Aby go jednak rozkręcić i cieszyć się wysokimi dochodami, jakie przynieść może to przedsięwzięcie, najpierw trzeba podjąć kilka ważnych decyzji. Podpowiedzi znajdziemy pod adresem: https://redconst.pl/blog/jak-rozkrecic-biznes-myjni-samochodowej/.
Myjnia ręczna czy bezdotykowa?
Na początek odpowiedzieć sobie trzeba na kluczowe pytanie – jaki rodzaj myjni zamierzamy prowadzić: ręczną czy bezdotykową (samoobsługową)?
Ta pierwsza jest miejscem, gdzie pracownicy firmy myją samochody klientów. Według powszechnej opinii, można w ten sposób uzyskać gwarancję dokładniejszego i precyzyjnego czyszczenia, jak również większą kontrolę nad całym procesem mycia. Z drugiej strony, rozwiązanie takie pochłania czas, a że coraz więcej osób żyje w ciągłym pośpiechu, myjnie ręczne tracą na popularności i wypierane są przez samoobsługowe bezdotykowe. Samochód jest w nich myty przy zastosowaniu specjalnych maszyn natryskowych, dzięki którym całość odbywa się szybko i wydajnie. Poza tym, wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych pozwala na uzyskanie świetnych rezultatów, zwłaszcza, że nowoczesne myjki ciśnieniowe umożliwiają zastosowanie różnych form mycia, nabłyszczania i osuszania aut. Dlatego bardzo ważną decyzją odnośnie otworzenie myjni bezdotykowej, jest wybór wysokiej jakości sprzętu.
Z punktu widzenia osoby prowadzącej przedsiębiorstwo, myjnia bezdotykowa jest lepszą, bardziej opłacalną opcją. Nie trzeba bowiem zatrudniać licznych pracowników i „żonglować” nimi. Wystarczy sprawdzać, czy zautomatyzowany punkt działa prawidłowo.
Gdzie zlokalizować myjnię?
Ogromnie ważną kwestią przy rozkręcaniu myjni samochodowej jest jej odpowiednia lokalizacja, czyli wybór działki pod inwestycję. Czynnikiem, jaki trzeba pod uwagę, jest przede wszystkim natężenie ruchu. Jeśli otworzymy obiekt w rejonie, gdzie panuje większy ruchu aut, zyskujemy szansę pozyskania większej liczby klientów. Kierowcy, którzy chcą umyć swój samochód, chętniej przecież wybiorą myjnię znajdującą się w pobliżu ich domu, niż taką, do której musieli jechać kilka lub kilkanaście kilometrów.
Jakie kwestie prawne załatwić?
Z budową i otwarciem myjni samochodowej wiążą się też wymogi prawne. Niezbędne jest przede wszystkim wydanie odpowiedniej zgody organów zarządzających zagospodarowanie przestrzennym danego terenu (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta).
Konieczne są również: decyzja środowiskowa, a także pozwolenie wodnoprawne. Prawo wymaga ich uzyskania, ponieważ myjnia wytwarzana odpady w formie ścieków, występuje więc konieczność odprowadzania ich do miejskiej kanalizacji. Do wymogów prawnych zalicza się ponadto instalacja kas fiskalnych.
Kiedy już mamy wszystko pozałatwiane i ruszamy z budową, powinniśmy jak najskuteczniej wypromować naszą myjnię na lokalnym rynku. Im więcej osób dowie się o jej otwarciu, tym szybciej zwrócą się koszta inwestycji, a dochód będzie tylko przyrastał.