Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Trądzik różowaty jest chorobą dermatologiczną objawiającą się (w zależności od fazy choroby) rumieniem, obecnością grudek, zmian zapalnych i pajączków naczyniowych. Najczęściej dotyczy kobiet, jednak to wśród mężczyzn występują najbardziej uporczywe objawy.
Czynnikami wpływającymi na pojawienie się choroby są: uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, nadreaktywność naczyń oraz zaburzenia układu odpornościowego. Z kolei stres, spożywanie alkoholu i pikantnych potraw może nasilić objawy.
W początkowej fazie trądziku różowatego występuje zaczerwienienie w okolicy czoła, nosa, brody oraz policzków, któremu towarzyszy napięcie skóry, szczypanie i lekki świąd. Na skórze dotkniętej zmianami pojawiają się także poszerzone naczynka. Kolejna faza choroby objawia się występowaniem grudek, krost oraz obrzęków skóry. Część chorych zmaga się także z guzami, które najczęściej tworzą się w okolicy nosa i czoła.
Trądzik różowaty ma kilka odmian, do czterech głównych należą:
– postać rumieniowa z teleangiektazjami,
– postać grudkowo-krostkowa,
– postać przerostowo-naciekowa,
– postać ziarniakowa.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie trądziku różowatego jest procesem uzależnionym od stopnia zaawansowania choroby. Osoby borykające się z problemem trądziku różowatego powinny zgłosić się do specjalisty. Wyspecjalizowany kosmetolog dobiera wówczas indywidualną, kierunkową terapię gabinetową oraz pielęgnację domową.
W przypadku występowania trądziku różowatego warto wybierać kosmetyki o działaniu kierunkowym, które umożliwiają wsparcie terapii w konkretnych fazach choroby. Polska marka Nanili stworzona przez chemiczkę oferuje preparaty przeznaczone do pielęgnacji cer problematycznych. Kosmetyki powstały we współpracy z kosmetologami i dermatologami, a dzięki wysokiemu stężeniu składników aktywnych, takich jak: azeloglicyna, kwas laktobionowy, ryboza, trehaloza, fitosfingozyna czy olej tamanu zapewniają intensywne działanie dotyczące określonego problemu skórnego. Preparatami polecanymi do cery dotkniętej problemem trądziku różowatego są: A-SERUM z azeloglicyną i niacynamidem; HINOLINIC VIAL ampułka z hinokitiolem i kwasem lewulinowym lub TROXE SERUM z trokserutyną. Ich działanie opiera się na regulacji pracy gruczołów łojowych, łagodzeniu podrażnień i zaczerwienia, działaniu bakteriostatycznemu, redukcji rumienia i zmniejszeniu widoczności naczynek.