Łazienka bez żadnych progów jest marzeniem wielu osób. Do jego urzeczywistnienia należy wykorzystać odpływ liniowy ścienny, dzięki któremu będzie możliwe posiadanie prysznica bez brodzika. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia praktycznego, jak i wizualnego. Odpływ ścienny wymaga jednak jego zaplanowania już na etapie projektu domu.
Czym jest odpływ ścienny?
Na myśl o prysznicu widzi się brodzik połączony ze ściankami, które podczas kąpieli pełnią funkcję zabezpieczającą przed zalaniem łazienki wodą. Wraz z powstaniem odpływu ściennego, zaistniała możliwość wykonania prysznica bez wspomnianego brodzika. Pozwala na to odpowiednia zabudowa odpływu liniowego i uwzględnienie spadu – ten najczęściej wykonany jest w stosunku 1 m = 1 cm.
Do zabudowania odpływu ściennego sprawdzą się zarówno duże, jak i małe płytki. Istotne jest jednak, by spełniały odpowiednie parametry techniczne – nie mogą być śliskie po kontakcie z wodą, gdyż to stwarza dla człowieka bezpośrednie zagrożenie podczas kąpieli.
Decyzja o odpływie ściennym – kiedy warto ją podjąć?
Odpływ ścienny i przyścienny są elementami, które powinny być zaplanowanie już na etapie projektowania budynku. Dlaczego? Wykonanie odpływu ściennego na późniejszym etapie nie zawsze jest możliwe – wpływa na to samo ukształtowanie budynku i możliwość swobodnego odprowadzenia wody. Jest to często uznawane za wadę tego rozwiązania. Warto więc już na samym początku przeanalizować swoje potrzeby, zwizualizować łazienkę marzeń i podjąć decyzję, czy warto zainwestować w nowoczesny prysznic walk-in, czy wystarczy model posiadający bardzo niski brodzik.
Zalety korzystania z prysznica z odpływem ściennym
W ostatnim czasie bezbrodzikowe prysznice są najbardziej pożądanymi modelami. Duży wpływ na to mają liczne zalety wynikające z tego rozwiązania. Przekładają się one na wygodę, ergonomię ruchów, a także wizualny charakter łazienki. Zalety odpływu ściennego to:
- możliwość aranżacji łazienki zgodnie z panującymi trendami,
- zwiększona funkcjonalność prysznica – przyczynia się do tego brak brodzika,
- swoboda korzystania z prysznica przez osoby niepełnosprawne i małe dzieci,
- prostota w utrzymaniu czystości,
- zwiększenie wolnej przestrzeni w łazience.