Proces ściółkowania roślin stosują ogrodnicy niemalże na całym świecie. Warstwa kory wzbogaca ziemie, reguluje jej odczyn i ogranicza konieczność podlewania. Kora drzew chroni również glebę przed chwastami i zatrzymuje w niej wilgoć. Jak stosujemy korę sosnową i którą z nich wybrać do swojego ogrodu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Jakie rośliny można ściółkować korą sosnową?
Przy zakupie kory sosnowej należy pamiętać, że ma ona właściwości, powodujące zakwaszenie gleby. Dlatego też należy ściółkować korą rośliny, które preferują kwaśny, ewentualnie lekko kwaśny odczyn gleby. Taki materiał ściółkujący to natomiast bardzo złe rozwiązanie w przypadku roślin, które wymagają do rozwoju obojętnego lub też zasadowego odczynu gleby. Korę należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, by nie zdziała ona więcej szkody, niż pożytku. Kora sosnowa nadaje się pod ściółkowanie borówek, wrzosów i żurawiny. W ogrodach kora drzew sprawdzi się również w przypadku magnolii, hortensji i azalii. Kora średnio nadaje się do ściółkowania krzewów ozdobnych, kwiatów czy drzew, nie tolerujących kwaśnego pH podłoża, gdyż przyczynia się ona do zakwaszania gleby. Do tej grupy należy np. lawenda.
Jak stosować korę w ogrodzie
Korę sosnową wykorzystuje się w ogrodach w różnych celach. Kora ozdobna pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Pod nazwą ściółkowanie korą kryje się natomiast jej rozłożenie na wybranej powierzchni w ogrodzie. Jeśli mamy na celu ściółkowanie drzew iglastych, konieczne będzie sprawdzenie, czy warstwa kory nie jest zbyt wysoka. Taka bowiem mogłaby zaszkodzić roślinom, powodując ich gnicie. W przypadku innych roślin korę należy układać na wysokość ok. 5 cm. Co ważne, wysypać korę można zarówno w nowych ogrodach, jak i w tych, które utworzone zostały już jakiś czas temu. Do ściółkowania roślin kwasolubnych nie trzeba też wybierać odpowiedniej pory roku, gdyż wysypać korę można niezależnie od temperatury i aury za oknem.
Rodzaje kory sosnowej
Wśród rodzajów kory ogrodowej można wyróżnić m.in. korę sosnową. Ta z kolei dzieli się na korę przekompostowaną oraz korę świeżą. Mają one różną formę oraz różne właściwości. Którą z nich wybrać?
Kora świeża
Świeża kora dzieli się na 3 rodzaje:
- kora sosnowa drobno mielona,
- kora grubo mielona,
- kora średnio mielona.
Odpowiedni wybór będzie tutaj uzależniony od powierzchni, która ma być ściółkowana. Jeśli zdecydujemy się na świeżą korę sosnową, należy pamiętać o regularnym nawożeniu gleby. Kora sosnowa świeża wyjaławia bowiem ziemię, przez co jest stosowana stosunkowo rzadko. Świeżą korę sosnową najlepiej wykorzystać do tworzenia ścieżek lub też w miejscach, gdzie nie występują inne rośliny, którym mogła by ona zaszkodzić. Świeża kora dostępna jest również w sprzedaży jako kora barwiona. Dzięki temu taka kora surowa może pełnić funkcje dekoracyjne w miejscach, w których nie będzie mogła zaszkodzić innym roślinom. Świeża kora ma jeszcze jedną właściwość, a mianowicie rozkłada się znacznie wolniej, niż kora przekompostowana.
Kora przekompostowana
Kora sosnowa przekompostowana jest znacznie ciemniejsza i drobniejsza. Rozkłada się też w szybszym tempie, więc trzeba ją regularnie uzupełniać. Przekompostowana kora jest idealna, jeśli chodzi o rozluźnianie gleby. Dzięki niej gleba również doskonale utrzymuje wilgoć. Taką korę sosnową wysypuje się pod rośliny, lubiące kwaśny odczyn gleby. Co ciekawe, po dwóch latach traci ona swoje szkodliwe substancje. Staje się wówczas również bogata w składniki mineralne. Jak już zostało wspomniane, ten rodzaj kory ma pewne właściwości, przez które rozkłada się znacznie szybciej. Dzięki temu jednak gleba staje się znacznie bardziej użyźniona i wzbogacona w próchnicę. Dzięki swojemu wyglądowi zastosowanie kory wpływa również na walory estetyczne ogrodu. Ciemna barwa idealnie kontrastuje bowiem z zielonym kolorem roślin. Stają się one dzięki niej znacznie bardziej zauważalne.
Ściółkowanie korą – najważniejsze zalety
Wśród miłośników pięknych ogrodów znajdą się z pewnością ci, którzy wykorzystują korę roślin wyłącznie ze względów estetycznych. W kwestii kory sosnowej jednak wiadomo, że przynosi ona również szereg innych korzyści. Kora naturalna ogranicza przemarzanie gleby, chroniąc rośliny w okresie niskich temperatur. Kora sosnowa zawiera w sobie również składniki, które zatrzymują wilgoć gleby oraz ograniczają rozwój chwastów. Kora ogrodowa sosnowa chroni rośliny przed przegrzaniem w upały oraz posiada właściwości odżywcze, które wpływają na wzrost roślin. Kora sosnowa doskonale chroni również rośliny przed dostępem różnego rodzaju szkodników. Zalety kory sosnowej to również jej kwaśny odczyn. Należy ją jednak wykorzystywać do ściółkowania roślin, preferujących wyłącznie ten rodzaj podłoża. W innym przypadku odczyn kory ma negatywny wpływ na rozwój drzew czy krzewów.
Czy zastosowanie kory sosnowej może zaszkodzić roślinom
Znamy już zalety ściółkowania korą. Niestety, ma też ona swoje wady. Kora przekompostowana ma to do siebie, że stosunkowo szybko ulega rozkładowi, dlatego też musi być regularnie uzupełniana. Trzeba to robić jeśli marzy nam się zadbana rabata w niezmienionej formie. Korę sosnową rozkładamy często na dużej powierzchni. Niestety, nie jest ona stabilna. Może być np. roznoszona przez silny wiatr. Problem ten dotyczy przede wszystkim ściółkowania niskich roślin na terenach odsłoniętych. Najważniejszą wadą jest jednak fakt, że nie wszystkie rośliny preferują takie towarzystwo, dlatego też jej zastosowanie jest mocno ograniczone.
Kiedy sypać korę?
W naszym klimacie można stosować ściółkowanie korą przez cały rok. Zastosowanie kory chroni glebę przed chwastami i pozwala zatrzymać w niej wilgoć. Proce ten nie ma określonych terminów wykonania.
Pod jakie krzewy sypać korę?
Ściółkowanie korą drzew to idealne rozwiązanie w przypadku iglaków. Stosuje się go, jeśli mamy w ogrodzie różaneczniki, wrzosy i azalie. Ściółkowanie gleby sprawdza się również w przypadku różnego rodzaju bylin.
Czy kora użyźnia glebę?
W ogrodzie kora ma za zadanie m.in. użyźniać glebę. Dzięki niej staje się ona bogata w próchnicę oraz chroniona przed różnego rodzaju chwastami.
Przeczytałem kilka stron ale u was macie to właściwie wytłumaczone!