Czy można wybudować dom naprawdę tanio? W obecnych czasach wielu inwestorów zastanawia się nad rozwiązaniami, aby maksymalnie ciąć koszty tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Są wśród nich tanie projekty domów. Co jeszcze warto zrobić dla oszczędności? Poznaj 5 sposobów i wciel, je w życie!
1. Poszerz swoją wiedzę!
Nic nie jest lepszą inwestycją niż ta we własne umiejętności oraz edukację. Poświęcając godziny, dni czy nawet tygodnie na zdobywanie informacji na temat tego, jakim systemem budować, jakie materiały wybierać i w jakich kwestiach firmy budowlane najczęściej zawodzą, możesz dowiedzieć się, jak nie dać się oszukać. To jeden z podstawowych sposobów, które pomagają w tym, aby zawsze płacić dokładnie za tę usługę, jakiej się wymaga!
2. Postaw na gotowy plan architektoniczny
Rzecz jasna, wszyscy architekci oferują możliwość zaprojektowania Twojego gniazdka od podstaw, biorąc pod uwagę specyficzne parametry działki, Twoje oczekiwania lub nietypowe rozwiązania – i starając się pogodzić to wszystko z przepisami prawa budowlanego. Jednak, zlecając tę usługę, musisz liczyć się z wyższą ceną oraz z długim czasem oczekiwania, ponieważ takie rysunki nie powstają w kilka godzin. Powtarzalne, ale za to dostępne do kupienia od zaraz i szybkiej adaptacji tanie projekty domów to najlepszy sposób na to, aby zaoszczędzić na kosztach budowy.
3. Prostota równa się oszczędność
Chciałbyś, aby Twoje gniazdko miało urocze lukarny, które będą zdobiły okna sypialni na piętrze? A może marzysz o ogromnych przeszkleniach, wspaniale doświetlających salon z wysokim sufitem i antresolami? Bez wątpienia takie oryginalne rozwiązania mają swoje zalety, głównie estetyczne, ale wymagają nie tylko dużych nakładów na materiały i robociznę, ale także czasu poświęconego na plan architektoniczny. Tanie projekty domów to przede wszystkim te o prostej konstrukcji – czworoboczne, z dwuspadowym dachem, z klasycznymi otworami. Przekonasz się, że są one też bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu!
4. Wybierz optymalną wielkość
Więcej przestrzeni to również konieczność kupienia dużych ilości materiałów budowlanych, a w przyszłości także spore koszty eksploatacji i nakłady energii na sprzątanie. Tanie projekty domów zakładają mniejszy metraż – ale spokojnie, w zestawieniu z prostą bryłą jest on również łatwy do zaaranżowania i wygodny w użytkowaniu!
5. Budowa systemem gospodarczym
Oznacza to, że część prac niewymagających specjalnych kwalifikacji inwestor wykonuje samodzielnie – i własnymi rękami. To nieco wydłuża czas realizacji, ale można w ten sposób zaoszczędzić nawet 10-20% kosztów całościowych!
Na czym nie warto oszczędzać?
Są też rzeczy, na których nie warto oszczędzać. To np. materiały budowlane. Należy wybierać te najlepszej jakości, bo są gwarancją zwiększonej wytrzymałości, a często również energooszczędności, czyli tańszej eksploatacji. Nie powinno się też rezygnować z systemów sprzyjających obniżeniu kosztów ogrzewania, takich jak pompa ciepła czy rekuperacja. Sprawdź nasze porady w praktyce i oszczędzaj w trakcie budowania!