Masz wrażenie, że pojawiły się szumy w Twoich uszach? A może dzwonienie? Czasem to tylko stany przejściowe. Niekiedy nie wiążą się one ze słuchem, ale innymi dolegliwościami. Niemniej – zawsze warto przeprowadzić stosowną diagnostykę. Warto wykonać specjalny test online. Jak się do niego przygotować? Dowiedz się tego poniżej!
Kiedy wykonać test słuchu online?
Przesłanką do wykonania takiej samodzielnej diagnostyki są wszelkie objawy wskazujące na to, że Twoja zdolność słyszenia spadła. Symptomem takiego stanu są wszelkie zaburzenia zmysłu, w tym dzwonienie, szumy czy wrażenie zatkanego ucha. Możesz też zauważyć faktyczny problem np. z dosłyszeniem rozmówcy mimo braku zakłóceń (np. hałasu) w otoczeniu czy określonych dźwięków. Jako że badanie jest darmowe i przez Internet – warto wykonać je także profilaktycznie, gdy tylko pojawiły się u Ciebie obawy, że mogło dojść do zaburzenia pracy narządów słuchu.
Jak się przygotować do testu słuchu?
Odpowiednie przygotowanie to podstawa. Najpierw najpewniej zostaniesz poproszony o wypełnienie krótkiego kwestionariusza. Później, przed diagnostyką, otrzymasz stosowne wskazówki dotyczące przygotowania. Aby test słuchu online się udał, będą Ci potrzebne:
- smartfon albo laptop,
- słuchawki,
- ciche i spokojne miejsce, gdzie nie występują hałasy.
Szczególnie ostatni punkt jest istotny, gdyż w czasie diagnostyki mogą pojawiać się dźwięki o różnym natężeniu. Nie powinno więc zaburzać ich nic z zewnątrz. To tyle!
Masz już wyniki – co dalej?
Jesteś już gotowy do przeprowadzenia testu. Przechodzisz każdy kolejny krok. W końcu masz wyniki. Co dalej?
Zasadniczo takie badanie może wykazać tylko pewne prawdopodobieństwo, czy słuch uległ uszkodzeniu, czy nie. Musisz więc pamiętać, że nie jest to diagnostyka jako taka, a jedynie forma krótkiego sprawdzianu przed faktyczną wizytą u specjalisty. Tam, z użyciem specjalistycznej aparatury, zostaniesz poddany testom, przeprowadzonym według określonej metodologii.
Jeśli w czasie wizyty okaże się, że z Twoim słuchem wszystko jest w porządku – nie musisz robić nic więcej! Gdy jednak badania wykażą pewne ubytki – warto pomyśleć o dalszych krokach. Trzeba przede wszystkim stwierdzić, co stanowi przyczynę zaburzenia słuchu. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie specjalnych urządzeń wzmacniających ten zmysł.
Obecnie dostępne są różne rodzaje aparatów słuchowych, dlatego – nawet jeśli masz niewielki ubytek, możesz sięgnąć po mikroskopijny sprzęt, charakteryzujący się dużą dyskrecją, ale i odpowiednio mocnym działaniem, przywracającym komfort normalnego funkcjonowania. Pamiętaj jednak, że to, jakie urządzenie będzie Ci potrzebne, determinowane jest poziomem zaburzeń.
Znajdź profesjonalny gabinet diagnostyki słuchu w swojej okolicy
Jeśli tylko zauważyłeś, że Twój słuch w pewien sposób ucierpiał – nie czekaj. Test, który wykonasz online, stanowi dobrą wskazówkę do dalszego działania, ale przede wszystkim warto oddać się w ręce specjalisty. Nowoczesna aparatura i sprawdzone metody badania pozwolą orzec, czy należy podjąć dalsze działania, abyś lepiej słyszał.