fbpx
Pielęgnacja

Peeling chemiczny w pigułce!

Długo zastanawiałam się o czym napisać… Zmiana pogody nie wpływa na mnie korzystnie 😛 Zmęczenie, niezdecydowanie i rozdrażnienie. Kiedy już zdecydowałam, co tym razem wezmę na świecznik, spędziłam niemalże pół dnia nad tekstem, którego nie opublikowałam… Dlaczego? A no dlatego, że był zbyt „ciężki” i suchy… Za dużo było w nim chemii, biochemii itp.

Zmieniłam koncepcję wpisu na „wiedzę w pigułce” o peelingach chemicznych, czyli kwasach. Krótko mówiąc: wszystko to, co z mojego punktu widzenia najistotniejsze i najciekawsze.

I tu standardowo powinien pojawić się podział hydroksykwasów na 3 grupy… I opis, jakie kwasy w każdej z nich się znajdują… Od tych informacji aż roi się w internecie. Zrobiłby się z tego niezły wywód… 🙂 

Każdy kwas oprócz „odgórnie” przypisanych właściwości „poszerza” spektrum swojego działania w zależności od kilku czynników: 

– ph- i tu ciekawostka istotna dla Nas konsumentów- im niże ph, tym „działanie kwasu mocniejsze”. Jednak na produktach do pielęgnacji domowej rzadko umieszczone jest ph.

– stężenie- czyli zawartość % kwasu w produkcie.

– forma- czy jest to produkt w formie żelowej, kremowej itp. Głównie produkty profesjonalne występują w formie roztworu alkoholowego (są silniejsze, bardziej drażniące) lub w formie roztworu żelowego (mają delikatniejsze działanie, bardziej powierzchowne). Jeśli chodzi o produkty do stosowania w domu to najczęściej kwasy znajdziemy w kremach czy żelach do mycia twarzy. Pamiętajcie kochane, że jeśli zdecydujecie się na sięgnięcie po taki krem, musicie stosować ochronę przeciwsłoneczną – filtry przeciwsłoneczne (szczególnie w okresie letnim). Krem z kwasami proponuję stosować zamiennie z Waszym ulubionym kremem do codziennej pielęgnacji. W ten sposób macie większą gwarancję, iż nie pojawią się podrażnienia i skóra „nie przyzwyczai” się do działania kwasu zawartego w kremie.

Wskazania

Jak już wspominałam, każdy kwas ma swój „obszar działania”. Jednak nie będę Was tym zanudzać. Osoba wykonująca zbieg zdiagnozuje problem i wybierze odpowiedni rodzaj peelingu chemicznego. Poniżej podaję ogólne wskazania do wykonania eksfoliacji (złuszczania) za pomocą kwasów:
– trądzik pospolity,
– trądzik różowaty i rumień,
– blizny potrądzikowe,
– przebarwienia różnego pochodzenia,
– skóra palacza, poszarzała, 
– skóra pozbawiona jędrności i elastyczności,
– drobne zmarszczki,
– skóra zanieczyszczona z ogniskami zapalnymi, wypryskami, zaskórnikami itp.,
– skóra odwodniona i przesuszona,
– problemy z keratynizacją naskórka,
– zapalenie mieszków włosowych,
– drobne rozstępy,
– skóra pozbawiona blasku.


Przeciwskazania

Oczywiście przed przystąpieniem do zabiegu należy wykluczyć :
– ciąża,
– aktywna opryszczka w obszarze zabiegowym,
– inne zapalenia wirusowe lub bakteryjne w okolicy wykonywanego zabiegu,
– okres laktacji,
– menstruacja (względnie),
– przerwana ciągłość naskórka w miejscu zabiegowym,
– uczulenie lub nadwrażliwość na kwasy,
– skóra podrażniona.

Jak często wykonywać zabiegi i w jakim okresie?

Zabiegi najlepiej wykonać w serii, która liczy w zależności od rodzaju kwasu i Waszego problemu od 3-10 zabiegów. Najlepiej rozpocząć kurację w okresie wiosennym lub jesiennym. W lecie spore słońce może przysporzyć Wam przebarwień posłonecznych, ponieważ skóra po eksfoliacji jest bardziej wrażliwa. W zimę zaś minusowa temperatura i wiatry wpływają również niekorzystnie. Może pojawić się kruchość naczyń krwionośnych czy przesuszenie skóry.

Po zakończonej serii zabiegów zaleca się wykonanie ok. 2 razy w roku zabiegu „przypominającego”. Zabieg taki pozwoli jeszcze dłużej cieszyć się efektami, a ponad to ponownie zastymuluje naszą cerę i poprawi jej kondycję. Zabiegi złuszczające wykonujemy w zależności od problemu, obszaru ciała (peelingi z powodzeniem możemy stosować na ciało jak i skórę owłosioną głowy) oraz rodzaju peelingu w przerwach od 7 (delikatne, powierzchowne kwasy) do 30 dni (silnie drażniące, stymulujące kwasy)

Należy pamiętać o bardzo ważnej kwestii- ochrona przeciwsłoneczna. Którą, de facto każda z nas powinna stosować przez cały rok 😛 Jest to gwarant długowiecznie pięknej cery… ale o tym innym razem 🙂 Pamiętajcie, że jeśli pojawi się jakaś „odchodząca skórka” po zabiegu.. nie zrywamy jej, w przeciwnym razie mogą powstać przebarwienia! Złuszczanie zależy od tego, jaki rodzaj kwasu został użyty, może być silne, widoczne, a może być prawie niezauważalne „łupieżowe”. 

Eksfoliacja kwasami to jeden z moich ulubionych zabiegów! Doświadczony kosmetolog po zdiagnozowaniu cery i jej problemów z użyciem peelingów chemicznych jest w stanie zdziałać cuda!!! Prawie z każdym problemem! A efekty są widoczne niemalże od razu 😉

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *