fbpx
Ciekawostki, Pielęgnacja

Jak radzić sobie z cerą wrażliwą ?

Trochę mnie tu nie było… nawał pracy i małe problemy w organizacji czasu… przyznaję się bez bicia… cyborgiem nie jestem, ale popracuję nad tym 😛 Obiecuję! Dzisiaj temat popularny, ale mam wrażenie, że w dalszym ciągu mało znany. Dzisiaj w pigułce opiszę… Sama zobaczysz 🙂 Zapraszam do lektury.

Coraz częstszymi problemami, z którym borykają się moje pacjentki są: trądzik różowaty, cera wrażliwa oraz naczynkowa.  We wszystkich przypadkach przeciwnik jest trudny do pokonania i żeby z nim walczyć musimy się do tego dobrze przygotować! Najważniejsze to :

 • poznać przeciwnika (zdiagnozować dokładnie problem dotyczący naszej skóry)
 • poszukać podłoża, w którym zaczął się problem. Kiedy już wiemy z „kim” mamy do czynienia możemy zadbać o odpowiednią pielęgnacje profesjonalną oraz równie ważną – domową.

Ale po kolei. Co może być przyczyną cery wrażliwej?

 • niewłaściwa pielęgnacja – źle dobrane kosmetyki oraz codzienne „rytuały” pielęgnacyjne
 • warunki atmosferyczne – gwałtowne zmiany temperatury, wilgotności, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne

Często w parze z cerą wrażliwą pojawiają się rozszerzone naczynka. W rezultacie mamy do czynienia nie tylko z cerą wrażliwą ale również naczynkową. Przestrzegając sumiennie wszystkich zaleceń oraz dokładnej pielęgnacji uda się zmniejszyć widoczne naczynka krwionośne, rumień oraz zmniejszyć wrażliwość cery.

Problem pojawia się w momencie gdy mamy do czynienia z trądzikiem różowatym… Dlaczego? Dlatego, że jest to mówiąc najbardziej prostym językiem połączenie cery wrażliwej oraz naczynkowej z dodatkowymi „atrakcjami”. „Atrakcje”, o których mowa mogą przybrać różne oblicza np. rumień (najczęściej z widocznymi naczynkami krwionośnymi) lub z zapalnymi grudkami i krostkami.

Patogeneza trądziku różowatego nie jest do końca poznana. Jedna z teorii mówi, że trądzik różowaty to schorzenie dziedziczone genetycznie inna zaś, że rozwija się przy zakażeniach drożdżakami. Powstawanie trądziku może być związane z chorobą układu pokarmowego lub z zaburzeniami naczynioruchowymi. Niewątpliwie ogromne znaczenie w rozwoju trądziku różowatego odgrywa nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB, alkohol oraz ostre i gorące potrawy jak i gwałtowna zmiana temperatur (ciepło->zimno, zimno-ciepło). Negatywnie wpływają również kosmetyki silnie drażniące, zawierające alkohol etylowy, kompozycje zapachowe oraz barwniki.

Pamiętajmy, cera z trądzikiem różowatym jest cerą wrażliwą, trzeba traktować ją delikatnie. Jednak nie każda cera wrażliwa jest cerą z trądzikiem różowatym. Ważne jest aby odpowiednio ją pielęgnować. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć ;).

Co robić, żeby załagodzić objawy trądziku różowatego?

 • unikaj nadmiernej ekspozycji słonecznej – stosuj filtry z wysoką fotoprotekcją
 • stosuj kosmetyki bez barwników, substancji zapachowych- najlepiej produkty pochodzenia naturalnego, które będą dedykowane dla cery z trądzikiem różowatym
 • stop dla stresu! Nie denerwuj się, wpływa to niekorzystnie nie tylko na Twoją cerę ale i na całe zdrowie
 • unikaj sauny i basenów
 • nie pocieraj twarzy ręcznikami
 • nie zażywaj gorących kąpieli
 • nie stosuj peelingów ziarnistych (enzymatyczne są dozwolone)
 • unikaj ostrych i gorących przypraw
 • pożegnaj alkohol, najlepiej nawet ten okazjonalny

Jak pielęgnować taka cerę?

Stosuj kosmetyki zawierające witaminę C, PP, K, B2 oraz rutynę. Świetnie sprawdzą się produkty z kwasem azelainowym, który działa sebostatycznie, przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Szczególnie polecany dla skór atopowych, bardzo wrażliwych. Warto stosować również preparaty z kwasem laktobionowym, który uszczelnia oraz wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wzmacnia warstwę bariery ochronnej naskórka.

Leczenie trądziku różowatego jest ciężkim i długim procesem, pamiętajmy również o tym, że można go zaleczyć, a nie wyleczyć.

Dodatkowym wsparciem będą zabiegi wykonywane w gabinecie kosmetycznym np. z użyciem lampy sollux z niebieskim światłem, jonoforezy lub zabiegów z wykorzystaniem wyżej wymienionych składników aktywnych (w wyższych stężeniach niż te, które są dostępne w kosmetykach do stosowania domowego). W leczeniu rumienia bardzo dobrze sprawdzają się zabiegi z zastosowaniem IPL. W zamykaniu naczynek pomocny będzie laser lub urządzenie do koagulacji.

Mam nadzieję, że lektura była łatwa i przyjemna 🙂 Dziękuję za uwagę i do następnego „zaczytania” 🙂

Previous ArticleNext Article

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *